Oleśnica i okolice
Oleśnica należy do najstarszych i najbardziej interesujących miast śląskich. Założona na przełomie XI-XII wieku, strzegła legendarnego BURSZTYNOWEGO SZLAKU - szlaku handlowego biegnącego z południa Europy nad Bałtyk. W swojej historii, sięgającej głębokiego średniowiecza, Oleśnica z niewielkiej osady przekształciła się w ośrodek administracji książęcej a w XIV w. została stolicą księstwa oleśnickiego. Zmienność układów politycznych ówczesnej Europy nie ominęła także Oleśnicy, która spod panowania polskiego przechodziła pod zwierzchnictwo czeskie i niemieckie, by ponownie znaleźć się w granicach Polski. Ta złożoność wpływów polityczno-kulturowych spowodowała, że Ziemia Oleśnicka stanowi niezwykle interesujący konglomerat trzech kultur i trzech narodów, a w dobie jednoczenia się Europy urasta do rangi centrum łączącego WSCHÓD Z ZACHODEM, czemu dodatkowo sprzyja położenie na skrzyżowaniu głównych, międzynarodowych szlaków komunikacyjnych (międzynarodowa droga E-67, krajowa nr 8) i trasa kolejowa Warszawa-Wrocław-Praha-Drezno) oraz międzynarodowe lotnisko we Wrocławiu.

 

Jadąc międzynarodową trasą nr 8 z daleka widoczny jest najcenniejszy zabytek miasta - renesansowy Zamek Książąt Oleśnickich z barokowym wystrojem wnętrz. Zamek powstał na gotyckich murach w latach 1542-1556 w wyniku przebudowy i rozbudowy wcześniejszego zamku oleśnickich Piastów.

Tuż obok zamku znajduje się gotycki kościół parafialny pw. św. Jana Ewangelisty, zwany Zamkowym. Powstał w pierwszej połowie XIV w. W roku 1998 otrzymał godność bazyliki mniejszej. W kościele ocalał nieduży zbiór starych druków dawnej biblioteki kościelnej. Zbiór liczy 239 woluminów zawierających około 800 dzieł. Przeważają druki XVI- i XVII-wieczne wydane w różnych językach. Oleśnicka biblioteka kościelna jest jedną z trzech znanych śląskich bibliotek łańcuchowych i jedyną w Europie Środkowowschodniej, która przetrwała do naszych czasów w swym pierwotnym miejscu.

Kaplica grobowa obok prezbiterium kościoła Zamkowego w Oleśnicy jest jedynym w Europie barokowym mauzoleum Wirtembergów. Powstała w latach 1689-1700. Jej krypta kryje 24 cynowe, miedziane i drewniane trumny. Niemal każda z nich jest indywidualnym dziełem sztuki sepulkralnej.

Oleśnica to nie tylko urokliwe uliczki, mili i gościnni mieszkańcy oraz bogata historia, lecz również idealne miejsce do wypadów w okoliczne, pełne grzybów lasy lub na bezkrwawe łowy z lornetką do Parku Krajobrazowego "Doliny Baryczy".

 

Pozostałe atrakcje turystyczne regionu to m.in.:

 • Ratusz (1825-1826) z kolumną Nike (1872) w Oleśnicy
 • barokowy kościoł pw. św. Trójcy (1738-1744) w Oleśnicy
 • Brama Wrocławska (XIV w.) w Oleśnicy
 • klasycystyczny kościół ewangelicki pw. apostołów Jana i Pawła (1785-1789) w Sycowie, wg projektu Carla Gottharda Langhansa, twórcy m.in. słynnej Bramy Brandenburskiej
 • kościół parafialny pw. św. Katarzyny (XIV w.) oraz ruiny zespołu zamkowego w Bierutowie
 • wczesnogotycki kościół filialny (XIII w.) o postaci rotundy z apsydą we wsi Stronia pod Bierutowem
 • gotycki krzyż z granitu, nazywany tradycyjnie pokutnym (XIV w.) w Kijowicach pod Bierutowem
 • neogotyci kościół parafialny pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (1874-1876), od wielu lat sanktuarium maryjne w Twardogórze
 • pałac-dwór (1845) z parkiem w Ostrowinie, wieś była w roku 1471 majątkiem książęcym
 • ruiny rokokowego pałacu, którego pierwowzorem jest słynny Palais Marschall w Berlinie (1750), barokowy kościół (1743) w Goszczu
 • Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białobłoka w Stradomii Dolnej pod Dziadową Kłodą (wielki ogród leśny składający się z ogrodu roślin wysokogórskich, kolekcji roślin wodnych i chronionych, szkółki drzew leśnych i obcego pochodzenia, kompleksu pięciu stawów, leśnej ścieżki edukacyjnej i automatycznej stacji meteorologicznej)
 • kolekcja muru berlińskiego w Sosnówce
 • ferma strusi w Bukowinie Sycowskiej

 

Więcej informacji o Oleśnicy znajdą Państwo na stronie: www.olesnica.pl